Co warto wiedzieć o betonie?

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że beton towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Odkryty w starożytnej Asyrii, udoskonalony w Rzymie, w XIX wieku – po wynalezieniu cementu portlandzkiego – stał się jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych na świecie.
Jedną z tajemnic jego sukcesu jest łatwość przygotowania. Cement, kruszywo i woda – tak w dużym skrócie wygląda przepis na beton. Co więcej, łatwo go modyfikować, a tym samym zmieniać właściwości betonu. Rolę kruszywa mogą pełnić np. żwir, piasek lub keramzyt (każdy z tych surowców ma inną średnicę ziaren, przez co powstaje z nich inny rodzaj betonu), ponadto w procesie produkcji można korzystać z różnorodnych dodatków i domieszek, które również wpływają na jakość końcowego produktu.
Najważniejszą cechą betonu jest jego wytrzymałość na ściskanie. Dzięki niej jest to idealny materiał do budowy np. fundamentów, podłóg czy stropów. Wyróżnia się aż szesnaście klas wytrzymałościowych dla betonu zwykłego, ale podstawowa zasada jest prosta – im więcej cementu użyjemy i mniej wody dodamy, tym uzyskamy bardziej wytrzymały beton.
Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom beton znajdzie zastosowanie niemal na każdej budowie. Sprawdzi się w miejscach, gdzie potrzebny jest materiał wodoszczelny, odporny na ścieranie, samopoziomujący, a nawet samozagęszczalny!